• Atatürk Cad. No:261/3 Döşemaltı Antalya 07190

Perdeler Hangi Programda Yıkanır?

Perdeler Hangi Programda Yıkanır?

Perdeler, evlerin şık ve gösterişli en önemli parçalarından biridir. Eşyalar ile uyum içerisinde olacak şekilde dizayn edilen bir evde perdelerin muhteşem görüntüsü de bir o kadar ön plana çıkar. Bu nedenle perdeler ile eşyaları kombinlemek önemli bir konudur. Perdelerin bulunduğu mekana uyum sağlaması yanında temizleme aşamaları da oldukça büyük bir önem arz eder.
 
Perdeler hangi programda yıkanır? sorusuna cevap vermeden önce perdelerin genelde hassas bir yapıya sahip olduklarını söylemek gerekir. Bu nedenle yıkama ya da temizleme sırasında da aynı hassasiyetin korunması ve bu doğrultuda işlem yapılması gerekir.

Perdeler Hangi Derecede Ve Programda Yıkanır?

 
Bahar aylarının gelmesi ile kadınlarda genel bir temizlik hali hakim olur. Aynı durumun bayramlar için de geçerli olduğunu söylemek yanlış olmaz. Hal böyle olunca evlerde bulunan perdeler ev hanımları tarafından yıkanır ve genel bir temizlik ile perdeler de aradan çıkarılmış olur. Ancak perdeler sıradan bir yıkama ile temizlenmemelidir. Çünkü perdelerin istenen bir şekilde yıkabilmesi için derece ve program ayarlarına dikkat edilmesi gerekir. Peki, perdeler hangi program ve derecede yıkanır? daha yakından bakalım.
 
  •     Perdeler eğer çamaşır makinesinde yıkacaksa hassas programlar tercih edilmesi gerekir.
  •     Ancak elde yıkama ya da hassas program bulunmayan makinelerde tercih edilmesi gereken program sentetik olmalıdır.
  •     Bunun yanında makinede 30 derece sıcaklık ve 400 devir seçilmesi tavsiye edilir.
  •     Eğer perdeler elde yıkanacaksa bu konuda banyolarda bulunan küvet kullanılabilir. Ancak yıkama sırasında kesinlikle sıcak su kullanılmaması gerekir.
  •     Ayrıca perdeler yıkanmasının ardından direkt olarak makineden çıkarılmalı ve asılmalıdır.
  •     Perdelerin yıkama sonrasında hemen asılmasının nedeni kırışmasını önlemek amacıyladır.
 
Tül perdeler hassas bir kumaş yapısına sahip olması nedeniyle her zaman düşük sıcaklıkta yıkanması önerilir. Bunun nedeni hem perdelerin zarar görmemesi hem de deforme olmaması adına önemlidir. Siz de perdelerinizi yıkamayı düşünüyorsanız, anlatmış olduğumuz püf noktalara dikkat etmenizde yarar vardır. Aksi taktirde perdeleriniz zarar görebilir ya da istenmeyen durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Etiketler