• Atatürk Cad. No:261/3 Döşemaltı Antalya 07190

Sık Sorulan Sorular

 • Bambu Zebra Perde Temizliği
  Bambu zebra perde kullananlar için burada temizlik işlemine açıklık getirecek olursak; bu tarz zebra perde modelleri temizliği için ekstra bir kuvvet zaman gerekmemesi sebebiyle öncelikli olarak bu işlem için hayli kolay ve pratik diyerek başlamamız gerekir.
  Bambu panjurlar, plastik ve sentetik panjurlara göre tamamen doğal ve çevreye duyarlı bir yapıdadır. Bu tarzdaki perdelerin kalitesini düşürmeden düzgün şekilde temizlenmesi gerekir. Bambu perdeyi öncelikli olarak tozunu alarak temizleyebilirsiniz. Yani toz toplayıcı temiz ve nemli bir bez ile perdenizi rahatlıkla silebilirsiniz. Bu toz alma işlemini istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra perdeleri mekanizmasından sökerek uygun bir zemine serip dikkatli bir şekilde yıkayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta temizlik işlemi esnasında kullanılan detarjandır. Perdenin yapısına uygun deterjanların tercih edilmesi temizliğin perdeye herhangi bir zarar vermemesi açısından hayli önemlidir. Deterjanınızla yıkadıktan sonra suyla temizleyerek açık bir şekilde ya da toplayarak kurumasını bekleyebilir ve ardından mekanizmasına yerleştirebilirsiniz. 

   

 • Tüller güneşte solar mı ?
  En kaliteli tüller dahi güneşin kavuruculuğu karşısında zamanla yenik düşer, solmaya başlar ve rengini kaybeder. Bunu önlemek için kesinlikle güneşlik veya stor, zebra kullanmaktır.

   

 • Tül perdeler kaç derecede yıkanmalı?
  Tül perdelerin 30 derecede suda yıkanması veya kuru temizlemeciye verilmesi tavsiye edilir.

   

 • Mutfak perdeleri nasıl olmalı?
  Mutfak perdesinin boyunun uzunluğu, kısalığı tamamen mutfakta kullanılan mobilya (masa, sandalye, koltuk), pencerenin önünün açık veya kapalı olmasına ve pencerenin altında kalorifer peteğinin olup olmamasına göre seçilmelidir.

   

 • Tül perdeler ütülenir mi?
  Tül perdeler son yıllarda ütü gerektirmeyen malzemeden üretilmektedir. Ama sizin tülünüz ütülenen tipte bir tülse çok sıcak olmayan bir ütü veya perde ile ütü arasına bir kumaş koyarak ütüleyebilirsiniz.

   

 • Tül Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

  Tül perde ölçüsü: Genişliği olmasını istediğiniz kadar ölçebilirsiniz. Yükseklik için ise, şayet yere kadar yapılacak ise, ölçüden 3 cm eksik olarak sipariş etmelisiniz. Mermer hizası siparişlerde, mermere kadar ölçün 2 cm eksik şekilde sipariş edebilirsiniz.
  Tül ve perde ölçüsü perdenin yapılacağı mekanın durumuna göre belirlenir. Salon perdeleri genel olarak geniş tutulur ve duvardan duvara ölçü tercih edilebilir.
  Düz klasik tarzda tül perde ölçüsü duvardan duvara alınabilir veya pencerelerin bitiminden 25’er cm taşabilir.
  Boy ölçüsü tavandan yere genel tercih olarak yerden 4-5 cm. yukarda tutulur.Tül perdelik kumaş alırken büzgü tercihine göre 1’e 2,5 istendiğinde alınan en ölçüsünün 2,5 katı kadar tül alınmalıdır. Eğer 1’e 3 büzgü istenirse alınan en ölçüsünün 3 katı miktarda tül almak gerekir ve buna dikiş payı olarak 25 cm. ilave edilmelidir.

   

 • Stor Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?
  Ölçü alırken kıvrılmayan metal metre kullanın.
  Storun pencere içine tam oturmasını istiyorsanız pencerenin iç genişliğini pervaz içinden üç farklı yerden ölçün. En kısa ölçü pencere genişliğini verir. Aynı işlemi uzunluk için de tekrarlayın.
  Eğer storun pencere dışına taşmasını istiyorsanız, bu durumda pencere genişliğini çerçeve dışından ölçün. Ancak stor genişliğini hesaplarken bu ölçüye binme payı olan 10-15 cm ilave edin. Aynı işlem uzunluk için de geçerli.
  Katlamalı stor perdelerde kumaş genişliği net perde genişliğinden 3 cm daha kısa hesaplanır.

   

 • Jaluzi Perde Nasıl Temizlenir ?

  Ev ve ofislerde kullanılan jaluzi perdelerin temizliği dikkatli yapılması gereken bir işlemdir. Jaluzi perdeler genellikle kumaş ,alüminyum ve ahşap malzemelerden üretilirler. Jaluzi temizliği sırasında jaluzinizin türüne göre kullanılacak malzemeler değişir.
  Kumaş jaluzi perdelerin temizliği kumaşın kolay yıpranan ve rengini kaybeden yapısından dolayı zordur. Temizliğe başlamadan önce jaluziyi kapalı duruma getirin.
  Kirleri ve tozları dağıtmamak için ilk önce elektrikli süpürgenin fırçasıyla tozları çekmelisiniz. Kirlerin kumaşa yapışmaması için fırçanın temiz olduğundan emin olmalısınız.
  Tozlardan arındırılmış perdeyi nemli mikrofiber bez ile temizleyebilirsiniz. Bezin çok ıslak olmamasına dikkat etmelisiniz. Kumaşın renginin bozulmaması için herhangi bir temizlik maddesi kullanmamanızı tavsiye ederiz. Daha sonra perdeyi kapalı konumda bırakarak kurumasını sağlayın.

   

 • Ahşap jaluzi perde nasıl temizlenir ?

  Ahşap jaluziler tıpkı mobilyalar gibi tozu fazla gösterir. Bu sebeple sık sık tozunu alma, temizleme ihtiyacı duyarız.
  Elektrikli süpürgenin fırçasıyla ya da marketlerden alabileceğiniz püsküllü fırçalarla tozlardan kolayca arındırabilirsiniz. Ayrıca yapı marketlerde jaluzi temizlemek için üretilmiş fırçalarla da toz alma işlemini yapabilirsiniz. Sonrasında nemli bir bezle kapalı konumda olan jaluzi bantlarını tek tek silmelisiniz. Özellikle sigara içilen ortamdaki perdelerin temizliği daha sık yapılmalıdır.
  Mutfaklarda kullanılan jaluzi perdelerde yağ lekeleri oluşabilir. Yağ lekelerinin temizlenmesinde sadece su ile ıslatılmış bez yeterli olmaz. 1 litre suya birkaç damla bulaşık deterjanı damlatın, mikrofiber bezinizi bu suda ıslattıktan sonra ahşap jaluziyi temizleyin, ardından durulanmış bez ile deterjandan arındırın.
  Ahşap jaluzi temizliği bittikten sonra kuru bezle kurulamayı unutmayın. Her ne kadar su geçirmez özellikte de olsa nemli kalması ahşabın görünümünü ve rengini bozabilir.

   

 • Alüminyum jaluzi perde nasıl temizlenir ?

  Alüminyum jaluzi perdelerin bantları çabuk deforme olduğu için yıkama yapmamanızı tavsiye ediyoruz.
  Evde yapabileceğiniz yine fırça ya da süpürge yardımıyla tozları temizlemek olacaktır. Yumuşak ve nemli bir bezle kapalı konumdaki jaluzinin bantlarını fazla bastırmadan ve şeklini değiştirmeden silebilirsiniz.
  Jaluzi perdelerin kullanım ömrünü uzatmak için her 6 ayda bir buharlı makinelerle temizlenmesi en doğru temizlik yöntemidir. Bunun için temizlik şirketlerinden perde temizliği hizmeti alabilirsiniz.